Od dnia 31.03.2020 r. aż do odwołania KASA URZĘDU GMINY WIELOWIEŚ będzie NIECZYNNA

Poniżej przekazujemy informację Państwowego Inspektora Sanitarnego w Gliwicach opracowaną na podstawie publikacji Światowej Organizacji Zdrowia(WHO) dotyczącą epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19.

Informacje dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19
Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w publikacji z dnia 19 marca 2020 r. pt. „Water, sanitation, hygiene and waste management for COVID-19” w chwili obecnej nie ma dowodów na przetrwanie wirusa wywołującego chorobę COVID-19 w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi lub ściekach. Jak podkreśla WHO ryzyko dla zasobów wody związane z występowaniem choroby COVID-19 jest niskie. Jednocześnie WHO zaznacza, że standardowe, wykorzystywane w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych metody uzdatniania wody, w szczególności z zastosowaniem chloru, będą pomocne przy ewentualnej dezaktywacji wirusa SARS-CoV-2.
Ponadto WHO wskazuje, iż nie ma obecnie dowodów na przenoszenie się ww. wirusa przez systemy kanalizacyjne, bez względu na to, czy zastosowano oczyszczanie ścieków, czy też nie. Niezależnie od powyższego każdy etap oczyszczania ścieków (w tym czas retencji i rozcieńczanie) powoduje zmniejszenie potencjalnego ryzyka.

Szanowni Mieszkańcy
Z danych przekazanych przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego i Policję, w gminie Wielowieś aktualnie 23 osoby objęte są kwarantanną, nikt nie jest hospitalizowany, u nikogo też nie stwierdzono zarażenia wirusem.
Apeluję o dostosowanie się do wszystkich zaleceń służb sanitarnych. W szczególności proszę Państwa o ograniczenie wychodzenia z domu. W najbliższych dniach słoneczna pogoda z kilkunastostopniową temperaturą będą kusić do przebywania na powietrzu, zachowajmy się roztropnie, nie stwarzajmy sobie nawzajem niepotrzebnego zagrożenia  koronawirusem a pracownikom służby zdrowia dodatkowych obowiązków.

Z wyrazami szacunku - Ginter Skowronek

W wyniku interwencji Gintera Skowronka, wójta Wielowsi skierowanej do Poczty Polskiej, by zapewnić z jednej strony możliwość nadawania korespondencji i przesyłek oraz obawy o sprawne otrzymywanie korespondencji, a przede wszystkim emerytur i rent stanowiących dla wielu mieszkańców jedyne źródło utrzymania przesłana została odpowiedź.
Czytamy w niej miedzy innymi, że "decyzją Sanepidu okres kwarantanny uległ dalszemu przedłużeniu. W miarę posiadanych zasobów etatowych będziemy podejmowali niezbędne działania mające na celu poszerzenia zakresu świadczonych usług. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.”

POCZTA POLSKA INFORMUJE
Placówka Pocztowa Wielowieś JEST NIECZYNNA do odwołania z powodu kwarantanny.
Wypłaty przekazów emerytalno-rentowych pozostają bez zmian i będą realizowane przez UP Tworóg.
Urząd Pocztowy Tworóg czynny jest w godzinach:
poniedziałek – środa - 8:00 - 17:00
czwartek - 8:00 – 20:00
piątek - 8:00 - 17:00

W dniu 30 marca 2020r. Samorząd Województwa Śląskiego uruchomił usługę skierowaną do Seniorów Mieszkańców Województwa Śląskiego – Śląski Telefon dla Seniora SENIOR-fon. Operatorem telefonu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego.

32 506 56 40

Telefon będzie funkcjonował od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00.
 
SENIOR-FON spełnia dwie główne funkcje:
FUNKCJA nr 1 – TERAPEUTYCZNA
wsparcie emocjonalne, psychologiczne, rozmowa wspierająca, pomoc w przełamaniu poczucia osamotnienia, wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa. W tym trudnym czasie, osamotnienie seniorów, czasami brak wsparcia, czasem bezsilność, dają się we znaki, tej jakże narażonej na niebezpieczeństwo grupie społecznej. Dlatego ruszamy z przedmiotowym projektem.
FUNKCJA nr 2 – INTERWENCYJNA
gdzie na naszej infolinii będzie można zgłosić problem seniora, a nasi interwenci będą podejmować działania skutecznej koordynacji pomocy dla osób w potrzebie w jej środowisku lokalnym (powiadomią miejscowe służby, sprawdzą ścieżkę pomocy, zainteresują organizacje pozarządowe, inne według rozeznanej sytuacji).
 
WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW: https://rops-katowice.pl/2020/03/28/slaski-telefon-dla-seniora-senior-fon/
 

Śląski Związek Gmin i Powiatów apeluje o zmianę terminu wyborów Prezydenta RP. Samorządowcy są zgodni, że ich przeprowadzenie wobec rozprzestrzeniania się koronawirusa, to wielkie ryzyko dla życia i zdrowia mieszkańców.
- Sprzeciwiamy się organizacji wyborów prezydenckich 10 maja w warunkach epidemii. Ich termin trzeba przesunąć. To powinna być decyzja ponad wszelkimi podziałami - mówi Piotr Kuczera, Przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Prezydent Rybnika.
Samorządowcy podkreślają, że sprzeciw wobec wyborów wynika wyłącznie z troski o mieszkańców wspólnot lokalnych. Nie chcą go wpisywać w spór polityczny prowadzony na poziomie centralnym.

Wprowadzamy kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniamy zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszamy działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia?
https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki

Szanowni Państwo,
w związku ze stanem epidemii, mając na uwadze przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo Naszych mieszkańców  oraz  pracowników Urzędu Gminy Wielowieś, od dnia 31.03.2020 r. aż do odwołania KASA  URZĘDU  GMINY  WIELOWIEŚ  będzie  NIECZYNNA
Numer rachunku bankowego dla wpłat podatków i opłat lokalnych:
08 8454 1037 2009 1500 0829 0008.
Opłaty śmieciowe – według indywidualnych numerów kont otrzymanych w pismach.

Urząd Stanu Cywilnego w Wielowsi przyjmuje zgłoszenia zgonu osobiście, tylko po wcześniejszym umówieniu terminu, tel. (32) 237 85 22. 

Według aktualnych informacji otrzymanych z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gliwicach, w gminie Wielowieś aktualnie 13 osób podlega kwarantannie domowej, nikt nie jest hospitalizowany, u nikogo też nie stwierdzono zarażenia wirusem. Wszyscy, którzy mogą proszeni są o pozostanie w domu, jeżeli musimy przebywać w miejscach publicznych, by zrobić przykładowo niezbędne zakupy proszę o zakładanie maski oraz rękawiczek ochronnych.

W związku z przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym z COVID-19, o których mowa w art. 1 i 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374), Powiat Gliwicki informuje, że w okresie od 26.03.2020 r. do 10.04.2020 r. zostanie zawieszone udzielanie porad prawnych i obywatelskich osobiście w punktach mieszczących się w:
• Gminie Knurów przy ul. Szpitalnej 29 (ZSZ nr 2),
• Gminie Pyskowice przy ul. Strzelców Bytomskich 3 (Urząd Miasta Pyskowice),
• Gminie Sośnicowice, Szprynek 1 (MOPS),
• Gminie Rudziniec, ul. Gliwicka 26 (Urząd Gminy),
• Gminie Wielowieś, ul. Główna 1 (Urząd Gminy).
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywać się będzie za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość na wniosek beneficjenta.
Oświadczenie o udzielenie porady za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość: oswiadczenie_porady_na_odleglosc.pdf
Oświadczenie należy przesłać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub faxem pod numer 32 338 37 03, a następnie należy oczekiwać na wyznaczenie terminu porady.

Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że Placówka Pocztowa w Wielowsi od dnia 25-go marca 2020 r. JEST NIECZYNNA do odwołania z powodu kwarantanny.
Wypłaty świadczeń ZUS z terminem na 25-tego marca, będą odbywały się w dniach 25 i 26 marca 2020 r. Istnieje możliwość odbioru kwot przekazów w dniu dzisiejszym w UP Tworóg.
Najbliższy Urząd Pocztowy Tworóg czynny jest w godzinach:
pon. – śr. 08:00 - 14:00
czwartek 14:00 – 20:00
piątek 08:00 - 14:00
Przepraszamy za utrudnienia